Jak postępować z ranami?

Rany, czyli przerwanie ciągłości tkanek, mogą pojawić się u każdego człowieka w wyniku wszelkiego typu skaleczeń, otarć, czy przebytych zabiegów chirurgicznych. Czasem mamy do czynienia z ranami powierzchownymi, a w niektórych przypadkach z tymi głębokimi. W jaki sposób powinniśmy jednak postępować, aby nasza skóra mogła się goić we właściwy sposób? Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak należy obchodzić się z ranami.

Oczyszczenie i dezynfekcja

Jeśli chcemy, aby naturalne procesy samoleczenia się skóry zachodziły w poprawny sposób, musimy przede wszystkim zadbać o oczyszczenie rany. Kiedy tylko się zranimy, należy jak najszybciej oczyścić skaleczenie lub zadrapanie, chociażby przy pomocy wody. Warto także zdezynfekować uszkodzoną skórę, korzystając z preparatów o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Ich wybór jest obecnie bardzo duży i znajdziemy je w każdej aptece. Pamiętajmy jednak, że obecnie odchodzi się już o wykorzystywania wody utlenionej do dezynfekcji ran. Jeszcze nie tak dawno był to najważniejszy środek tego typu, który znajdował się praktycznie w każdym domu. Okazuje się jednak, że woda utleniona nie posiada właściwości antybakteryjnych, dlatego lepiej jest postawić na nowoczesne preparaty, takie jak antyseptyki.

Jak postępować z ranami?

Właściwa pielęgnacja rany

Po opatrzeniu rany nasza rola w jej odpowiednim gojeniu wcale się nie kończy. Musimy regularnie nawilżać, odkażać i przemywać uszkodzoną skórę, by miała ona szansę na pełną regenerację. Dzięki takiej pielęgnacji unikniemy też nieprzyjemnych powikłań, takich jak infekcja. Co więcej powstała blizna będzie mniejsza i po prostu ładniejsza.

Wiele osób zastanawia się również co przyspiesza gojenie ran. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do tego przeznaczone, takie jak żel hydrokoloidowy Help4Skin. Jego konsekwentne używanie nie tylko przyśpieszy proces naprawy skóry, ale także zmniejszy odczuwany ból i pomoże uniknąć infekcji. Jego aplikacja jest bezdotykowa, dlatego żel sprawdzi się również w przypadku bolesnych ran, takich jak odleżyny.

Więcej na https://www.help4skin.pl/rany/jak-przyspieszyc-gojenie-ran